Srdce nám hovorí o Bohu (Pápež František)

Rozlišovanie v dnešnej dobe

Dostupnosť Skladom (2 ks)
Kód: 5045
€13,40
Srdce nám hovorí o Bohu (Pápež František)

Rozlišovanie je umenie. Umenie, ktoré bolo možno príliš dlho zabudnuté alebo vnímané viac ako nepríjemnosť než ako niečo esenciálne pre náš život. Ale nad toto umenie niet lepšieho, ak chceme skutočne čeliť našej ľudskej podstate, našej potrebe stať sa pravými mužmi a ženami, ktorí sa naplno realizujú, a hlavne, ktorí sú si plne vedomí toho, čím sú a čím by chceli byť.

Rozlišovanie však nie je umením, ktoré vykonávame sami. Uskutočňujeme ho spolu s tými, ktorí nás na našej ceste sprevádzajú. Ocitáme sa na púti. To nie je len cesta našich dnešných súčasníkov, ale aj ľudu, ktorý prichádza z diaľky a do ktorého patríme, či už z ľudského hľadiska, či po stránke viery.

Táto knižka nie je len zbierkou katechéz pápeža Františka na túto tému, ale aj prechádzaním iných jeho textov. Každý z nás tak dostáva možnosť uvedomiť si svoje osobné smerovanie i putovanie celého ľudu vo svetle Slova. Nakoniec, ako zdôrazňuje vo svojom úvode editor Giacomo Costa, „kniha sa končí svedectvom: pápež František sám hovorí, ako objavil rozlišovanie a začal ‚kráčať touto cestou‘ bez toho, aby sa už vrátil späť.

Praktizovanie rozlišovania sa má stať životným príbehom a pápež František nás vyzýva, aby sme sa nezastavili len pri počúvaní jeho skúsenosti, ale aby sme sa sami vybrali na cestu a získali vlastnú skúsenosť.“

Jorge Mario Bergoglio sa narodil v Buenos Aires 17. decembra 1936 ako syn piemontských emigrantov. Po absolvovaní chemického odborného vzdelania vstúpil 21-ročný ako novic do Spoločnosti Ježišovej. Získal titul vo filozofii a 13. decembra 1969 bol vysvätený na kňaza. V rokoch 1970 a 1971 pokračoval vo svojom vzdelaní v Španielsku a 22. apríla 1973 zložil večné sľuby. Po návrate do Argentíny bol 31. júla 1973 zvolený za provinciála argentínskych jezuitov. 20. mája 1992 bol menovaný titulárnym biskupom v Auca a pomocným biskupom Buenos Aires. 3. júna 1997 bol povýšený na pomocného arcibiskupa Buenos Aires. O necelých deväť mesiacov neskôr, po smrti kardinála Quarracina, ho nasledoval a 28. februára 1998 bol ustanovený za arcibiskupa, argentínskeho primasa a ordinára pre veriacich byzantského obradu žijúcich v krajine.

21. februára 2001 ho pápež Ján Pavol II. vymenoval za kardinála. 13. marca 2013 bol zvolený za pápeža a prijal meno František.

Giacomo Costa SJ sa narodil v roku 1967 v Janove. V roku 1992 vstúpil do Spoločnosti Ježišovej. Od roku 2005 bol členom redakcie časopisu Aggiornamenti Sociali, kde sa stal šéfredaktorom a neskôr riaditeľom (2010). Je predsedom Kultúrneho fondu San Fedele v Miláne a v roku 2021 ho pápež František menoval poradcom Sekretariátu pre synodu a členom Výboru usmernenia pre synodu 2021 – 2023.