Samuel Trizuljak / Na výške do hĺbky (BM)

Kód: 3924
Značka: BeneMedia
€8,90 –16 %
navyske dohlbky obalka pred
€8,90 –16 % €7,50
Skladom (>5 ks)

33 rád veriacim študentom v Bratislave, na Oxforde alebo kdekoľvek inde

Detailné informácie

Podrobný popis

Ako prežiť študentské roky skutočne naplno? Autor má za sebou (okrem iného) štúdium na Cambridgei a v Oxforde. V – na slovenské pomery –  jedinečnej knihe ponúka veriacim študentom 33 rád, ktoré sa dajú uplatniť v Bratislave, na Oxforde alebo kdekoľvek inde. V štyroch tematických oblastiach (Komunita, Modlitba, Štúdium, Svedectvo) sa delí o skúsenosti a myšlienky, ktoré sa mu podarilo uchopiť v sviežej knižnej podobe. Sú to vzácne, skúsenosťou podopreté rady, po ktorých sa oplatí siahnuť nielen vysokoškolákom.

/UKÁŽKA Z KNIHY/

Cena: 8,90 EUR
Počet strán: 160
Väzba: mäkká väzba
Formát: 148 x 210 mm
Jazyk: slovenský
Vydavateľstvo: BeneMedia
Rok vydania: 2021
ISBN: 978-80-99907-81-3

VAROVANIE OD KŇAZA ŠTĚPÁNA SMOLENA:

 Samo mě sice požádal o předmluvu, ale nemohu než místo ní napsat varování. Zvlášť naléhavě bych rád apeloval na ty z vás, jimž je pozdních –náct nebo raných –cet: dejte si pozor, než se do téhle knížky začtete. My osoby narozené v minulém tisíciletí budeme mít na rozdíl od vás jednou na Božím soudu dobrou výmluvu. Až se nás bude Pán tázat: „Pročpak jsi promarnil svá vysokoškolská léta?“, budeme moci odpovědět: „Nečetl jsem Trizuljaka.“ Zachrání nás paragraf katechismu o „nepřekonatelné nevědomosti“ (KKC 1793). Co však vy, kdo přítomný text neuváženě otevřete a pak navzdory všemu, co v něm objevíte, budete přeci jen chtít prožít univerzitní roky jako katolíci unylí, ospalí a stydliví, kteří sice ještě na nedělní mši přijdou, ale spíš ze zvyku nebo z lehkého pocitu viny vůči mámě? Co když si budete chtít nebržděni křesťanstvím naplno užívat, anebo budovat piedestal pro své já? Už nebude úniku. Budete vědět, že jste mnoho dostali a že se od vás bude mnoho požadovat. V hloubce vašeho svědomí už provždy bude hryzat tahle hrozná série statí burcujících k odhodlanému, v hloubce zakořeněnému, zdravě sebevědomému katolictví přímo uprostřed akademických výzev. Jak si pak obhájíte nenásledování Pána? Vezměte proto, prosím, vážně mé varování, zahoďte tuhle knížku ještě teď, dřív než otočíte na další stránku. Pokud budete tento apel ignorovat, pamatujte: nebyl jsem to já, kdo vás připravil o příjemnou a pohodlnou katolickou prostřednost.

ODPORÚČANIA / POVEDALI O KNIHE:

Milí priatelia, kniha Samuela Trizuljaka je sviežou výpoveďou mladého katolíckeho intelektuála, ktorý sa nehanbí za svoju vieru, za osobnú vieru v Ježiša Krista a zároveň je otvorený pre moderný svet, jeho radosti a bolesti. Verím, že po prečítaní tohto diela budú viacerí chcieť hovoriť s autorom osobne a on bude mať príležitosť vydať svedectvo o hĺbke svojho presvedčenia, že cesta Kristovho evanjelia je tá správna cesta správnym smerom do správneho cieľa. V tejto tekutej dobe dobre padnú jasné slová vyjadrujúce osobné presvedčenie, ktoré sa premieta do každodenného reálneho života, jeho vzťahov, jeho výziev. Prajem tejto knihe i jej autorovi, aby mnohých priviedli k hľadaniu najhlbších zdrojov zmyslu ľudského života.

Jozef Haľko, pomocný biskup bratislavský 

Samuel Trizuljak má výnimočný dar písať, neobyčajnú odvahu tento dar rozvíjať a veľkú lásku k Slovensku. V tejto knihe ide Samo s kožou na trh – ukazuje nám časť svojho vnútra, delí sa o svoje príbehy a spolu s čitateľom hľadá, ako najlepšie žiť. A nebojí sa priznať, že on sám iba podáva štafetu, ktorú dostal od iných. Verím, že aj vďaka tejto knihe sa mnohé malé aj veľké múdrosti vekov dostanú k dnešnému mladému človeku. A možno inšpiruje aj nejakého hanblivého autora, aby tiež dostal odvahu písať a tak prispieť k formovaniu slovenskej kultúry.

Martin Luterán, rektor Kolégia Antona Neuwirtha

Vrelo odporúčam všetkým stredoškolákom, vysokoškolákom, ale aj starším. Samuelovi sa podarilo fantastickým spôsobom priblížiť všetky skúsenosti, ako prežiť vysokoškolské roky v zodpovednom a nadšenom prežívaní viery. Taktiež poukázal na to, ako túto vieru ešte prehĺbiť a obohatiť prostredníctvom možností, ktoré štúdium na univerzite ponúka. Pri čítaní tejto knižky sa moje srdce rozbúchalo. Znovu sa mi vrátili krásne spomienky na nezabudnuteľné vysokoškolské roky. Samo, vďaka za tvoju otvorenosť a úprimnosť.

Ján Holubčík, SDB, riaditeľ festivalu Lumen

Samuel Trizuljak (* 1993), ktorého curriculum vitae obsahuje pôsobivý prehľad absolvovaného vzdelania na špičkových zahraničných univerzitách, je nadaným predstaviteľom mladej generácie, ktorý spája svoju budúcnosť so životom a prácou na Slovensku. Jeho kniha Na výške do hĺbky je reflexiou nad tým, ako plnohodnotne využiť možnosti, ktoré ponúka vysokoškolské štúdium. Na základe osobných skúseností v nej mapuje hodnoty, ktoré do vzdelania prinášajú hĺbku: spoločenstvo, vieru, vzťahy a zodpovednosť. 

Ján Dolný, OSB, mních benediktínskeho Kláštora Premenenia Pána v Sampore

Knihou som bol fascinovaný. Moje pocity sa však menili. Keď som ju začínal čítať, hovorím si: „Trocha domýšľavé! Takéto knihy píšu ľudia v rokoch, s bohatými skúsenosťami, a nie 27-roční ,mladíci‘.“ Ako som však v čítaní pokračoval, čím ďalej, tým viac som si uvedomoval, ako veľmi sa mýlim. Samuel síce nemá ešte vek, ale má skúsenosti. Skúsenosti, ktoré dokázal správne spracovať. Ktosi raz povedal: „Skúsenosť nie je to, čo sa ti stalo. Skúsenosť je to, čo si s tým, čo sa ti stalo, spravil.“ Niektorí môžu mať dlhý život a zažiť veľa vecí, ale všetko to môže byť na nič, lebo si nikdy nenašli čas, aby nad tým, čo zažili, uvažovali a nejako to spolu poprepájali.

Samuel robí v knihe presne to. Veľa videl, veľa počul, veľa čítal, veľa zažil. Teraz to navzájom prepája a hľadá v tom všetkom zmysel. A robí ešte jedno: prepája to s myšlienkami a skúsenosťami veľkých mozgov a veľkých svätcov. A tak svoj príbeh konfrontuje s veľkým príbehom Cirkvi, ktorej je členom. Výsledkom je tridsaťtri rád študentom, ktorí si počas svojich štúdií želajú rozvíjať nielen svoju vieru, ale aj svoj charakter. Vrelo odporúčam.

Milan Bubák, SVD, správca Farnosti Povýšenia sv. Kríža, Bratislava-Petržalka 

„Univerzálny katolík“ – krásna tautológia mladého svetobežného katolíka Sama Trizuljaka, ktorou sa sám označuje. Ako mladý študent sa rozbehol do sveta, aby ho skúsil v jeho duchovnej i intelektuálnej rozmanitosti a tak trochu aj vnímal šírku a hĺbku katolicity. Svoje mladé a svieže skúsenosti predkladá znova vo veľkodušnej katolíckej šírke. Tak dovoľuje aj mladému katolíckemu študentovi na malom Slovensku dotknúť sa veľkého katolíckeho života už nie naslepo, bez manuálu, ale s itinerárom tridsiatich troch vlastných rád.

Tomáš Krampl, kaplán katolíckeho Študentského domova Svoradov

Po roku 1969 som sa podieľal na organizovaní skrytých náboženských stretnutí vysokoškolskej mládeže v Bratislave. Vtedy vznikla samizdatová príručka Malé kresťanské spoločenstvá. Kniha Samuela Trizuljaka Na výške do hĺbky hovorí o takejto práci v slobodnom svete. Je duchovným pokračovaním dávnej angažovanosti a odpovedá na volania dnešnej doby. Odporúčam ju vziať do rúk a čítať.

František Mikloško, bývalý disident, prvý predseda ponovembrovej SNR a dlhoročný poslanec NR SR

Samuel je vo svojej húževnatosti evanjelizovať svet občas otravný. A to je presne to, za čo ho obdivujem. Pochopila som, že je to jeho spôsob, ako darovať nám ľuďom ďalej to, čo jeho samého natoľko rozvíja a prehlbuje vo svete, ktorý sa stáva povrchným, kde na ponorenie sa do hĺbky akoby už nebol čas. Táto kniha je akousi GPS navigáciou do magického obdobia vysokej školy, ktoré treba žiť naplno, a pritom nestratiť to najpodstatnejšie. Keď dnes pozerám na Sama, usmievam sa a už to nevolám húževnatosť. Už viem, že je to jeho prostá láska k človeku, ktorému chce dať dar. A tým je aj táto kniha.

Iva Mrvová, reportérka

Táto knižka určite nikoho nezachráni. Existujú však aj iné kolesá ako záchranné a je radosť, ak ich nemusíme objavovať sami. Niečím takým je táto knižka. Odporučil by som ju minulej verzii seba samého a určite ju odporučím aj svojim súčasným a budúcim (nielen katolíckym) študentom.

Dávid Laco, učiteľ a VŠ poradca na Bilingválnom gymnáziu C. S. Lewisa

Aj keď posledné dva roky sa univerzitná výučba a UPC život presunuli prevažne do online priestoru, tento vzácny a osobným svedectvom autora preverený manuál zo všetkých uhlov pohľadu opisuje krásu a neopakovateľnosť „UPC age“. Autor časozberne preveril jeho hodnotu: je to čas, keď je človek mladý, formovateľný a keď kladie základné piliere, na ktorých bude stáť celý svoj ďalší život. Autor je ten, ktorý si takéto prostredie prirodzene hľadal. V diele možno chýba zmienka o ľuďoch, ktorí ešte potrebujú vstupnú bránu, fenomén zachytenia a prelomenia tradičnej viery a u mladých takých rozšírených predsudkov, no na druhej strane je tu veľká šanca, že práve táto „nezachytená skupina“ ju začne považovať za manuál. V autentickom jazyku mladých milo prekvapí aj „definícia“ manželstva, do ktorého väčšina UPeCe-čkárov smeruje.

V diele nechýbajú výzvy prevziať zodpovednosť a dobre mienené rady podložené osobnou skúsenosťou. Piliere rastu v podobe dennej Eucharistie a modlitby autor podáva a nanovo ponúka študentským jazykom rovesníka, čo si získa hľadajúce dievčatá i technické typy chalanov. Nech je tridsaťtri rád symbolickým číslom prípravy na „verejné účinkovanie“ najskôr mladých UPeCe-čkárov a neskôr osobností, ktoré budú soľou i svetlom pre náš svet.

Juraj Sedláček, kaplán UPC TN

 

O AUTOROVI:

Samuel Trizuljak sa narodil v roku 1993. Politické vedy a históriu vyštudoval na univerzitách v Cambridgei, v Oxforde a v Heidelbergu. Záujem o dejiny katolíckeho myslenia ďalej rozvíja ako doktorand na Univerzite Karlovej v Prahe. Jeho eseje a články vyšli v médiách ako Postoj, Týždeň, Štandard, Impulz, Verbum alebo Teologia Polityczna. Ako lektor spolupracuje so Spoločenstvom Ladislava Hanusa a s Kolégiom Antona Neuwirtha. Ako speechwriter pracoval pre niekoľkých politikov, naposledy pre ministra obrany Jaroslava Naďa. Doma je v Bratislave.